Ukrayna’daki sivil ölümlerle ilgili birinci kere bir Rus asker yargılanacak

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları devam ederken, Ukrayna Başsavcılığı, Ukraynalı sivilin vefatıyla ilgili birinci Rus askerin yargılanmasına başlanacağını duyurdu.

Rus askerin hakkında Ukrayna’nın Sumi kentinde 62 yaşındaki sivil adamı öldürdüğü gerekçesiyle iddianame hazırlandığını aktaran Başsavcılık, kelam konusu askerin Moskova Bölgesi 4’üncü Tank Kantemirov Tümeni 32010 askeri birliğinden 21 yaşındaki Vadim Shishimarin olduğunu tabir etti.

Shishimarin şu anda gözaltında olduğu tabir edilen açıklamada, “Savcılar ve SBU müfettişleri, onun savaş maddelerini ve geleneklerini ihlal etmeye ve tasarlayarak adam öldürmeye karıştığına dair kâfi delil topladılar” denildi.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus askerin 10 ila 15 yıl yahut ömür uzunluğu mahpus cezasıyla karşı karşıya olduğunu aktardı.

Rus askerin 28 Şubat’ta Sumi bölgesindeki Chupakhivka köyünde yol kenarında bisikletiyle seyir halinde olan silahsız 62 yaşındaki bir sivili öldürdüğünü tez ediliyor.

Savcılar, Shishimarin da ortalarında bulunduğu Rus askerlerinin olay günü tekerlekleri patlamış çalıntı bir arabayla köye girdiği belirtilerek, yolda telefonla konuşan yaşlı adamı gördüklerini ve kendilerini Ukrayna ordusuna ihbar etmemesi için Shishimarin otomobilin camından Kalaşnikof tüfeğiyle yaşlı adamın başına birkaç el ateş ettiğini öne sürdü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.