Ukrayna’ya verilen silahlar BM’de ABD ile Rusya’yı karşı karşıya getirdi

Rusya, Ukrayna’ya sağlanan çağdaş Batı silahlarının Ukrayna’yı zafere götürebileceği istikametindeki savları “boş fanteziler” olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna konusunda üst üste düzenlenen üçüncü toplantısında, ABD ile Rusya karşı karşıya geldi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelensky’nin Batı silahlarının çatışmanın gidişatını değiştireceği ve ülkesine zafer getireceği istikametindeki telaffuzlarına ait, bu argümanların “boş fanteziler” olduğunu söyledi. Batı silahlarının savaş alanında belirleyici bir rol oynamadığını savunan Nebenzia, Rus ordusunun yalnızca Ukrayna’nın kullandığı Sovyet periyodundan kalma eski silahları değil, çağdaş NATO silahlarını da yok ettiğini kaydetti.

ABD’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Richard Mills ise Rusya’nın ABD ve Batı’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandırdığı ve uzattığı tarafındaki savlarının “yanlış” olduğunu savunarak “Bunlar, dünyanın toplu bedel ödediği gereksiz ve acımasız savaşta, Moskova’nın tek saldırgan olduğu gerçeğinden dikkatleri diğer istikamete çekmeye yönelik gülünç girişimler” dedi.

Hiç kimsenin ülkesinin tarihine ve kimliğine saldırılmasına, kentlerinin bombalanmasına ve topraklarının alınmasına müsaade vermeyeceğini kaydeden Mills, “Böylesine açık bir saldırganlık karşısında memleketler arası dayanağa başvururuz” sözlerini kullandı. (AA)

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.