Uzmanlar açıkladı… Ambalaj kimyasalları sperm kalitesini düşürüyor

Bilim insanları, günlük hayatta çarçabuk maruz kalınabilen çeşitli kimyasal karışımların, erkeklerdeki sperm kalitesini düşürdüğünü açıkladı.

İngiltere’deki Londra Brunel Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların bedenlerinde ölçülen bir kimyasal kirletici kokteyli, düşen sperm kalitesiyle ilişkilendirdi.

Guardian’da yer alan habere nazaran, bisfenoller ve dioksinler üzere kimyasalların hormonlara müdahale ettiği ve sperm kalitesine ziyan verdiği düşünülüyor. Çalışma da bu bileşiklerin kombinasyonlarının 100 kata kadar kaliteyi düşürebileceği belirtildi.

Environment International mecmuasında yayınlanan araştırma, 18 ila 30 yaşları ortasındaki yaklaşık 100 Danimarkalı erkekten alınan idrar örneklerinde bisfenol, ftalatlar ve parasetamol dahil dokuz kimyasalın ölçümlerini kıymetlendirdi.

SPERM SAYILARI DA DÜŞÜYOR

Bilim insanları, Bisfenol A kimyasalının (BPA) ambalaj astarlarından sızdığı için sütte ve konserve yiyeceklerde bulunduğunu söyledi. 

Sperm sayımlarının son 40 yılda yarıya inmesiyle, batı ülkelerinde on yıllardır tasa verici bir süreç yaşanıyor. Bu mevzuda, hormonları bozan kimyasallar baş kuşkulu ve çalışma, kimyasal kokteyllerin ziyan verme potansiyeline de yeni bir ışık tutuyor.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.