Yeni geliştirilen alüminyum-kükürt batarya bir dakika tam doluyor

Dünya her zamankinden daha büyük rüzgar ve güneş gücü sistemleri kurarken, güneş battığında yahut rüzgar olmadığında güç sağlamak için ekonomik, büyük ölçekli akülere olan muhtaçlık süratle artıyor. Günümüzün lityum iyon pilleri, bu tıp uygulamaların birden fazla için hala çok kıymetlidir. Artık, bir küme bilim adamı bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilecek, tabiatta bol bulunan ve ucuz gereçlerden yapılmış yeni bir çeşit batarya geliştirdiler.

İki elektrot gereci olarak alüminyum ve kükürt kullanan, ortalarında erimiş tuz elektroliti bulunan yeni pil mimarisi ayrıntılandıran makale, baş muharriri MIT Profesörü Donald Sadoway ve 15 başka müellif tarafından Nature dergisinde yayınlandı.

Sadoway çalışması için “Küçük ölçekli sabit depolama ve nihayetinde otomotiv kullanımları için lityum iyon pillerden daha yeterli, çok daha âlâ bir şey icat etmek istedim” dedi.

Pahalı olmalarına ek olarak, lityum iyon piller yanıcı bir elektrolit içeriyor. Her an alev almaları tehlikesi nedeniyle nakliyesi de hayli güç. Sadoway ve grubu bu problemden yola çıkarak periyodik tabloyu incelemeye başladı ve lityumun yerini alabilecek ucuz, Dünya’da bol metaller aramaya başladı. Sadoway’e nazaran ticari olarak baskın metal olan demir, verimli bir pil için hakikat elektrokimyasal özelliklere sahip değildi. Takım daha sonra Dünya’daki en bol metallerden alüminyumu proje için en uygun metal olarak seçti.

Ardından, başka elektrot olarak şarj ve deşarj sırasında iyonları ileri geri taşımak için metal olmayan husus olarak kükürt seçildi. Sadoway, bunun nedenini otomobillerde ve öbür lityum iyon pil uygulamalarında tehlikeli yangınlara yol açan “uçucu, yanıcı organik sıvıları kullanmayacağız” şeklinde açıkladı. Yalıtım için ise tuz kullanıldı. 

BATARYA GEREÇLERİ RASTGELE BİR MARKETTEN TEDARİK EDİLEBİLİYOR

Ekibin elde ettikleri üç gereç ucuz ve basitçe bulunabiliyor: süpermarketteki folyodan hiçbir farkı olmayan alüminyum; genellikle petrol rafinasyonu üzere süreçlerden kaynaklanan atık bir eser olan kükürt; ve yaygın olarak bulunan tuzlar. Sadoway, materyallerle ilgili “Malzemeler ucuz ve bu şey inançlı ve yanamaz” dedi.

BİR DAKİKADA ŞARJ OLABİLİYOR

Yeni batarya inanılmaz yüksek şarj oranlarına karşın yüzlerce döngüye dayanabiliyor. Şarj mühleti çalışma sıcaklığına nazaran değişiklik gösterebiliyor. 25 derece çalışma sıcaklığında şarj müddeti 110 dereceye göre 25 kat daha süratli.

Şaşırtıcı bir halde, grubun düşük erime noktası nedeniyle elektrolit olarak seçtiği erimiş tuzun rastlantısal bir avantaja sahip olduğu ortaya çıktı. Pil güvenilirliğindeki en büyük meselelerden biri, bir elektrotta biriken ve sonunda öteki elektrotla temas etmek için genişleyen, kısa devreye neden olan ve verimliliği engelleyen dar metal sivri uçlar olan dendritlerin oluşumudur. Ancak bu özel tuz, emsal arızalara neden olmuyor.

Sadoway, seçtikleri kloro-alüminat tuz ile ilgili “Esas olarak bu kaçak dendritleri emekliye ayırdı ve tıpkı vakitte çok süratli şarja müsaade verdi. Çok yüksek şarj suratlarında deneyler yaptık, bir dakikadan daha kısa müddette şarj ettik ve dendrit kısa devre nedeniyle hiçbir vakit hücre kaybetmedik” dedi.

YENİ AMAÇ BATARYANIN OTOMOTİV BÖLÜMÜNDE KULLANILMASI

Sadoway, elektrikli otomobillerle ilgili “Bugün akaryakıt pompalarında olduğu üzere, elektrikli araçlar yollarda birkaç otomobilin tıpkı anda şarj etmek istediği kadar yaygınlaştığında, bunu pillerle yapmaya çalışırsanız ve süratli şarj istiyorsanız, amperler kadar yüksek ki tesisi besleyen hatta o ölçüde amper yok” diyerek gücü depolamak ve daha sonra gerektiğinde süratle hür bırakmak için bunun üzere bir pil sistemine sahip olmanın gerektiğini belirtti. Ayrıyeten yeni batarya şarj istasyonları için yeni güç çizgilerinin kurulması gereksinimini da ortadan kaldırabilir. Takım artık bataryayı otomotiv dalında kullanabilecek halde geliştirmeye çalışıyor.

BATARYA MAKÛS KOKU YAYABİLİYOR

Kükürt bazlı bir pil, birtakım kükürt formlarıyla irtibatlı makûs kokular üretme riskini taşıyor. Sadoway, çürük yumurta kokusu üzere bir kokunun oluşmasını Şans değil” diyerek açıkladı fakat altını çizerek “Batarya mühürlü, açık bir kap değil. Bu yüzden bu mevzuda endişelenmezdim” dedi.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.