ABD’nin Netanyahu’dan kurtulma planı…

Politico Dergisi, üst düzey bir yetkiliye dayandırarak İsrail Başbakanı Netanyahu’nun birkaç aylık siyasi ömrü kaldığını yazdı.

Bu sızmış değil, bilerek sızdırılmış bir haber.

Önce sadece ilgilenenlerin bildiği bazı bilgileri paylaşmam gerek:

ABD Başkanı Joe Biden, Eylül 2023’e kadar İsrail Başbakanı Netanyahu’yla oldukça gergin bir ilişki yürüttü.

İsrail çeşitli kereler talep etmesine rağmen Netanyahu’yu Beyaz Saray’a hiç davet etmedi.

Son 11 ayda bir kere görüştüler, o da New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında yapılan bir görüşme oldu.

ABD Başkanı’nın İsrail’e vizeyi kaldırma kararı da aslında Netanyahu’nun değil, ABD’deki Yahudi sermayesinin gücünden kaynaklanıyordu.

Biden’ın Netanyahu’ya mesafeli davranmasının iki sebebi var.

Birincisi, ABD’deki Yahudi sermayesi, İsrail’de ultra Ortodoksların hükümete girmesine karşı çıkıyordu, Biden da karşı çıktı.

İkincisi, Obama’nın Başkan, Biden’ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Netanyahu hükümeti, “Yerleşimciler” diye tanımlanan işgalciler konusunda Beyaz Saray’a geri adım attırmıştı.

Peki ne oldu da Biden bugün İsraillilerden daha Siyonist hale geldi derseniz sebebi basit:

ABD’de gelecek yıl yapılacak seçimlerde belirleyici sayıda bir oy oranına sahip olan Evanjeliklerin blok halinde Cumhuriyetçilere oy vermesini engellemek ve tam da bağış toplama zamanında Yahudilerin sermaye-medya gücünden faydalanmaya çalışıyor Biden.

İsrail Başbakanı ve eşi Sarah’ın başları aslında uzun zamandır dertte.

Şampanya, mücevher, uçak bileti hediyeleri bir yanda, Walla News internet sitesi lehine haber yapsın diye şirket sahibine 276 milyon dolarlık imtiyaz sağlamak diğer yanda hakkında çok suçlama var. Suçlamaların en büyüklerinden birisi de Yedioth Ahronot gazetesinin desteği karşılığında rakibi olan Israel Hayom gazetesinin rekabet gücünü azaltacak yasalar çıkarmak.

Biden biliyor ki, Netanyahu, 7 Ekim’in altında kalacak ve bu davalardan da suçlu bulunacak.

O yüzden bu aralar Beyaz Saray’dan çok sayıda sızıntı olacak ve Biden, Netanyahu’nun gidişini hızlandıran ama İsrail devleti ve Yahudileri koruyan adam olacak…

ABD Dışişleri Bakanı istenmeyen misafir sanki…

Geçen hafta ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı’nı sevinçle karşılayan Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı’nın yarın başlayacak gezisinden çok da mutlu değil gibi.

İsrail medyası ABD Dışişleri Bakanı’nın çantasında neler olduğunu konuşuyor dünden beri.

Bölge ülkeleriyle iş birliği, İsrail operasyonunun ardından Gazze’nin statüsü ve iki devletli çözüm.

Bunlar şu an İsrail’in duymak istemediği konular, onlar “Dilediğiniz kadar öldürün, biz arkanızdayız” mesajı almayı seviyorlar.

Yanlış anlaşılmasın, ABD durduk yere politikasını esnetme kararı almadı.

Ülkenin en saygın üniversitelerinde Gazze’ye destek eylemleri yapılıyor, zaman zaman iş Yahudi düşmanlığına kadar varıyor, tam da seçim öncesi ABD’deki Müslüman nüfus, seçmen sayısı olarak çok olmasa bile, halen bir etki gücü var Demokratlardan uzaklaşıyor.

Hal böyle olunca da ABD makyaj tazeleme ve çözüm arayan ülke rolüne bürünmeye karar verdi.

Kasım 2024’e kadar ABD’nin izleyeceği her politikanın, yapacağı her açıklamanın seçime endeksli olduğunu unutmamak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx