Altın fiyatları 1.900 dolar altında seyretmeye devam ediyor

Investing.com — Altın fiyatları pek hareket etmese de altı ayın en düşük seviyelerinde seyretti. ABD’de yükselen faiz oranlarına ilişkin endişeler, yatırımcıların büyük ölçüde dolara yönelmesine neden olurken Hazine getirileri de yükseldi.

Hem spot altın hem de vadeli işlemler, dolar ve Hazine tahvil getirilerindeki yükselişin yavaşlama belirtisi göstermemesi nedeniyle bu hafta ons başına 1.900 dolar seviyesinin altına geriledi. Amerikan doları 10 ayın en yüksek seviyesindeyken 10 yıllık tahvil, 16 yılın zirvesine ulaştı.

Çarşamba günü petrol fiyatlarının 2023’ün en yüksek seviyesine sıçraması ve piyasaların enflasyonun daha da artmasından ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasından endişe etmesiyle duyarlılık daha da kötüleşti. ABD hükümetinin kapanacağı korkusu da yatırımcıların büyük ölçüde güvenli liman varlıklarına yönelmesini sağladı.

Ancak dolar, özellikle Federal Rezerv’in (Fed) daha uzun süre daha yüksek faiz oranlarını işaret etmesiyle artan güvenli liman talebinin, en önemli faydalanıcısı oldu. Piyasalar şu anda Fed’in, Aralık ayında caiz artıracağına en az %37 olasılık verirken faizlerin 2024 yılında %5’in üzerinde kalması öngörülüyor.

Spot altın %0,1 düşüşle ons başına 1.874,29 dolara gerilerken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, ons başına 1.890,95 dolarda yatay seyretti. Her iki enstrüman da Mart ortasından bu yana en zayıf seviyelerinde işlem gördü.

Diğer değerli metal fiyatları da dolardaki güçlenmeden etkilendi ve gümüş bu hafta yaklaşık %5 düşerken platin %4 geriledi.

Altın Eylül’ü sert kayıplarla bitirmeye hazırlanıyor

Altın fiyatları, Eylül ayında %3’ün üzerinde bir düşüşle Şubat ayından bu yana en kötü aylık performansını sergilemeye hazırlanıyor.

Yüksek faiz oranları, getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için sarı metal adına kötü bir işaret. Bu eğilim, 2022’ye kadar altına zarar verirken bu yılki kazançlarını da sınırladı.

ABD faiz oranlarının en az 2024 sonuna kadar %5’in üzerinde kalmaya devam edecek olması nedeniyle altının toparlanma şansı da çok az.

Çin’le ilgili endişeler devam ederken bakır düştü

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, yüksek faiz oranlarının önümüzdeki aylarda ekonomik faaliyeti olumsuz etkileyeceği endişesiyle daha da düştü.

Bakır fiyatları %0,4 düşerek 3,6292 dolara geriledi ve Mart ortasından bu yana en zayıf seviyelerine yaklaştı.

En büyük ithalatçı Çin’deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler de bakır üzerinde baskı yaratırken basında çıkan haberlerde, zor durumdaki emlak şirketi China Evergrande Group’a (3333) yönelik hükümet tarafından yapılan incelemelerin arttığı belirtildi.

Bakır da Eylül ayında %5 değer kaybetmeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx