Araç Sahipleri İçin Son 3 Gün: Bunu Yapmayanların Aracı Bağlanacak

Bu kapsamda 1 Ocak’ta başlayan MTV’nin birinci taksit ödeme dönemi 3 gün sonra sona erecek.

Söz konusu vergi, Dijital Vergi Dairesinden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulamasından (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) 02.00-23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Bu yıla ilişkin MTV tutarları, yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 baz alınarak hesaplandı. Buna göre, 2024’te en düşük MTV tutarı 347 lira, en yüksek 133 bin 572 lira olacak. Söz konusu tutarların yarısına tekabül eden birinci taksit ödemeleri 31 Ocak’a kadar yapılacak.

MTV’nin zamanında ödenmemesi durumunda araç sahipleri aylık yüzde 3,5 gecikme faizi ödeyecek.

Ekim-Kasım-Aralık 2023 dönemine ait KDV’nin beyanı ve ödemesinin de yarına kadar (29 Ocak) yapılması gerekiyor.

PEKİ ÖDENMEZSE NE OLACAK?

MTV, yani Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. MTV, aracın motor gücü, yaşı ve tescil edildiği il gibi faktörlere göre belirlenir.

Gecikmenin yaşandığı her ay için yüzde 1.4 oranında gecikme faizi ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte MTV ödemeleri yapılmadığı veya belirli bir süreyle geciktirildiği takdirde tarafınıza haciz uygulanabilir, aracınız bağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx