Faiz oranları yine arttı, yüzde 42,50’ye çıktı! Kredi kart faiz oranları değişti mi? Nakit çekilen borç faizi arttı mı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın son faiz kararını açıkladı. TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul’un, politika faizinin yüzde 42,50’ye çıkarılmasına karar verdiği bildirildi. Üst üste yedinci toplantıda da faiz yükselten Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan daha artırmış oldu. Böylelikle seçimden sonraki süreçte Haziran ayından itibaren tüm toplantılarda faiz toplam 34 puan arttı.

Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyonun son enflasyon raporunda sunulan görünümle uyumlu seyrettiği belirtilen PPK duyurusunda, yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik risklerin enflasyon baskılarını canlı tuttuğu ifade edildi. Öte yandan yakın döneme ilişkin göstergelerin, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret ettiği belirtildi.

PARASAL SIKILAŞTIRMA HIZI YAVAŞLADI

Kurulun enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını değerlendirdiği bildirilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir.”

Duyuruda, Kurul’un, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlattığı belirtildi.

KREDİ KARTI FAİZLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

TCMB’nin internet sitesinde kredi kartı azami faiz oranlarına ilişkin basın duyurusu yayınlandı. Buna göre, referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenirken, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmadı. Bu kapsamda kredi kartı azami faiz ve üye iş yeri azami komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacak. AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*