Prof. Dr. Aydınlı: Hedef Avrupa ve ABD’deki organ bağışına ulaşmak

Çok sayıda hastanın organ nakli için başvurduğu Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, vericisiyle uyumlu olmadığı için bağış bekleyen karaciğer ve böbrek hastalarının çapraz nakillerle şifa bulması sağlanıyor. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’nde karaciğer, böbrek ve kalp hastalarına, canlı vericili ya da beyin ölümü gerçekleşen kişilerin bağışlanan organları naklediliyor. Canlı verici yani donörüyle dokuları uyumlu çıkmayan ve kadavradan bağışı bekleme durumu olmayan hastalara da çapraz nakil havuzundan nakil yapılıyor.

AA’nın haberine göre, Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Sağlık Bakanlığı’nın yeni çalışmaları ile Türkiye’de de Avrupa ve ABD’de olduğu gibi organ bağışı sayısının yüksek olabileceğini aktardı. Aydınlı, “Canlı nakillerimizin biraz daha azalmasını istiyoruz. Beyin ölümü olan kişilerden yapılan bağışla organ nakli yapmak, en büyük hedefimiz. Her durumda canlı vericileri de ameliyat ediyoruz. Az da olsa küçük riskler var. Bu riskleri bağışlanan organlarla nakil yapılarak ortadan kaldırmak lazım” diye konuştu.

‘E-NABIZ ÜZERİNDEN BAĞIŞ YAPILABİLİR’

Organ naklinde hastaların uzun yaşaması ve ameliyatların başarılı olmasının önemine dikkat çeken Aydınlı, 40. yılını kutlayan merkezde binlerce başarılı nakil gerçekleştirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Beyin ölümü teşhisi konulmuş kişi tıbben ölüdür. Böyle durumlarda organ bağışının yapılması önemli. Dini, bağışa engel olarak düşünenler için 1980’lerde Diyanet’in fetvası var. Müslümanların yaşadığı ülkeler arasında Türkiye ilk fetvayı veren ülkelerden. Dijital çağda yaşıyoruz, e-Nabız üzerinden de bağış yapılabilir. Dünyada nadir nakillerin yapılabildiği bir merkeziz. Merkezimiz çapraz nakillerde de başarılı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde bekleyen hasta miktarı çok fazla olduğu için donör ve organ bekleyen hastaları eşleştirerek nakil yapıyoruz. En az dört ameliyat aynı anda yapıldığı için büyük ekip gerektiriyor. Tecrübeli bir ekibe ve güçlü altyapıya sahibiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx