Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın aktifleri 122 milyar TL’ye ulaştı

Yılın ilk yarısında aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72 artırarak 121,9 milyar TL seviyesine taşıyan Banka, Türkiye’nin geleceği için önem arz eden projelere sağladığı finansman desteği ile kredi hacmini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 artırarak 82,7 milyar TL’ye yükseltti. 

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2023 yılının ilk yarısına ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, 2023 yılının ilk yarısında aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72, yıl sonuna göre yüzde 33 artışla 121,9 milyar TL seviyesine taşırken, net kârını yüzde 161’lik artışla 1,9 milyar TL’ye yükseltti. Kredi tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65, yıl sonuna göre yüzde 37’lik artışla 82,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Bankanın 2023 yılı Haziran ayı sonunda ortalama özkaynak kârlılığı yüzde 42 civarında gerçekleşti. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 0,97 düzeyinde seyrederek Bankacılık sektör ortalamasının altında yer aldı. Bankanın sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 15,33 olarak gerçekleşti.

 

“Uluslararası iş birliği imkanları artarak devam etmektedir”

Bankanın 2023 yılının ilk yarsında da yurtdışından kaynak getirmeye devam ettiğini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Bankamız uluslararası finansman kuruluşları ile sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda iş birliği imkanlarını artırarak sürdürmektedir. Yapılan anlaşmalar kapsamında yılın ilk yarısında, ülkemize  101,5 milyon Avro ve 129,5 milyon Dolar kaynak girişi sağlanmıştır. Ayrıca, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile Bankamız tarafından kullandırılması amacıyla toplam 110 milyon Avro tutarında İklim Finansmanı Kredi ve Hibe anlaşması imzalamıştır. Bu kredi ve hibelerle birlikte ülkemizdeki sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına destek sağlamaya devam edeceğiz. Bankamız, önümüzdeki süreçte de ülkemize yeni kaynak girişlerinin sağlanması amacıyla çalışmalarına devam etmektedir” dedi. 

Banka olarak sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmaya yönelik faaliyetlerde önemli projeleri başarıyla tamamladıklarını belirten Öztop, bu alanda küresel ölçekte önemli ödülleri aldıklarının da altını çizdi. Son olarak, Global Finance Dergisi tarafından “Sustainable Finance Awards 2023 – Outstanding Leadership in Sustainable Finance by a Multilateral Institution in Central&Eastern Europe” kategorisinde ve International Finance tarafından “International Finance Awards 2023 – Best Sukuk Issuer ve Best Green Project Financing” kategorilerinde aldıkları ödüllerin, sürdürülebilirlik alanında küresel ölçekte de tanınır bir oyuncu olmalarının sonuçları olduğunu belirtti.

Öztop ayrıca, “Yatırım bankacılığı alanındaki faaliyetleri kapsamında, yılın ilk yarısında restoran zinciri Big Chefs’in 832,5 milyon TL büyüklüğündeki halka arzını gerçekleştirdik. Her dönem olduğu gibi bu dönemde de yatırım bankacılığı alanındaki hizmetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.” dedi.

 

“Yaptığımız yatırımlarla Türkiye girişim sermayesi ekosistemini geliştiriyoruz”

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu ile Türkiye girişim ekosisteminde aktif rol almaya devam ettiklerini belirten Öztop, “Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında yönetilen Bölgesel Kalkınma Fonumuzun ilk yatırımını laboratuvar ortamında elmas üreten Appsilon Enterprise’a yaptığımızı paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. , 2022’nin son çeyreğinde ODTÜ Teknokent ile birlikte kurulan ve erken aşama girişimleri hedefleyen Invest101 fonumuz ile siber güvenlik şirketi DefensX’e, görsel veri anonimleştirme çözümleri sunan Syntonym’e ve çevrimiçi oyun geliştiren Clay Token’a ilk üç yatırımımızı gerçekleştirdik. Bunlara ilaveten, çok önemli bulduğumuz ve özellikle savunma sanayi girişimlerini ana odağına alan yenilikçi ve ileri teknolojiler fonumuzdan siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Beam Teknoloji ve endüstriyel dijital çözümler sunan Simularge şirketlerine yatırım yaptık. Yine, dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren Wask’e ve bütünsel kaynak yönetimi alanında çalışmalarını gerçekleştiren Fazla şirketine yapılan yatırımlarla Türkiye Kalkınma Fonu, Türkiye girişim sermayesine önemli katkıda bulunmakta. Faaliyete geçirmiş olduğu alt fonlar aracılığıyla bugüne kadar toplam 14 doğrudan yatırım ve 5 fonların fonu yatırımı yapan Türkiye Kalkınma Fonu, girişim ekosisteminin gelişiminde de önemli bir role sahip.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx