TÜSİAD seçimleri: ‘Murat Özyeğin bırakıyor, yerine İzzet Özilhan mı geliyor?’

TÜSİAD Olağan Genel Kurulu 8 Şubat’ta yapılacak. Başkan Orhan Turhan’ın yeniden seçileceğine kesin gözüyle bakılan Genel Kurul’da Tuncay Özilhan’ın Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’nı Ömer Aras’a devredeceği belirtiliyor.

Ekonomim yazarı Necla Dalan “TÜSİAD’da Murat Özyeğin bırakıyor, yerine İzzet Özilhan mı geliyor?” başlıklı yazısında Genel Kurul’a ilişkin kulis bilgilerini şöyle aktardı:

“Peki başkanlığa devam eden Orhan Turan’ın yönetim kurulunda değişiklik olacak mı? Kulislerde Turan’ın birkaç isim değişikliği dışında aynı yönetim kuruluyla yola devam edeceği konuşuluyor. Sütaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serpil Veral, Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı, Brisa, Kordsa, Temsa Motorlu Araçlar ve Temsa Ulaşım Araçları Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, Dimes CEO’su Ozan Diren, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru yönetim kurulundaki görevlerine devam edeceği söylenen isimlerden…

YEDEKTEN ASİLE GEÇECEK, ÖMER MERT’İN DE ADI GEÇİYOR

Yönetim kurulundaki en büyük değişiklik Fiba Grubu Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ile olacak. Başkan Yardımcısı olan Murat Özyeğin, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na bağlı Türk Amerikan İş Konseyi’nde (TAİK) Başkanlık görevini üstlendi ve TÜSİAD yönetiminden ayrılma kararı aldı. Yönetime yeni girecek isimler konusunda TÜSİAD kulislerinde biraz nabız yokladım. Yönetim kurulu yedek listesinde olan İzzet Özilhan’ın bu genel kurulda asil listeye dahil olacağı konuşuluyor. Bu geçiş gerçekleşirse dernekte hem Yönetim Kurulu hem de Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı yapan baba Tuncay Özilhan, bayrağı oğlu İzzet Özilhan’a devretmiş olacak.

Kulislerden edindiğim bir diğer bilgi ise Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert’in de yönetim kuruluna gireceği yönünde… Yani Özyeğin ayrılıyor ama onun yerine Fiba Grubu’nu Ömer Mert temsil edecek.

Görünen o ki TÜSİAD’da köklü sanayicilerin çocuklarının ağırlığı artıyor. Son dakika bir değişiklik olmazsa eski başkan yardımcılarından Sinan Tara’nın oğlu Mehmet Tara ve Onursal Başkan Erkut Yücaoğlu’nun oğlu Bedii Can Yücaoğlu yeni dönemde de yönetimde olacak. Şimdi onlara İzzet Özilhan katılacak. Bu arada Serpil Veral de eski başkanlardan Muharrem Yılmaz’ın kardeşi… Yedek üyeler arasında da eski başkanlardan Cem Boyner’in kızı Ayşe Boyner, Bülent Eczacıbaşı’nın oğlu Emre Eczacıbaşı ve Erol Bilecik’in oğlu Kaan Bilecik var.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx